Go To Search
Click to Home
Find a Department
Contact Information
Councilmembers


Name

District

Phone

Email

Dan Roach
Vice Chair
District 1
Communities of Bonney Lake, Buckley, Carbonado, Greenwater, Orting, South Hill, South Prairie, Wilkeson

798-3635
Joyce McDonald
Exec. Pro Tem 


District 2
Communities of Browns Point, Dash Point, Edgewood, Fife, Lakeland, Milton, Northeast Tacoma, Pacific, Puyallup, Sumner, Port of Tacoma
798-6694

Jim McCune District 3
Communities of Ashford, Eatonville, Elbe, Elk Plain, Frederickson, Graham, Harts Lake, Lacamas, McKenna, Roy, Spanaway
798-6626
Connie Ladenburg District 4
Communities of Fircrest, parts of Tacoma's North and South End, Hilltop, and Downtown, Port of Tacoma, University Place
798-7590
Rick Talbert
           

                      
District 5
Communities of Midland, North Clover Creek/Collins, parts of Tacoma's Eastside and South End, Parkland, Spanaway, Summit-Waller, Summit View
798-6653







Doug Richardson
Chair
District 6
Communities of DuPont, Joint Base Lewis McChord, Lakewood, Parkland, Steilacoom, Anderson Island, Ketron Island
798-3308







Derek Young
            
District 7
Communities of Gig Harbor (city and unincorporated), Key Peninsula, Fox Island, McNeil Island, City of Ruston, West Tacoma, North Tacoma
798-6654

Councilmember Assistants

Name

Responsibility

Phone

Email

Tammi Lewis

Councilmember Assistant - District 1
Assistant to Dan Roach, Vice Chair

798-3635



Michele Smith
Dianne Hawkins

Councilmember Assistant - District 2
Assistant to Joyce McDonald, Exec Pro Tem

798-6694


Amy Cruver

Councilmember Assistant - District 3
Assistant to Jim McCune

798-6626
Annette Swillie

Councilmember Assistant - District 4
Assistant to Connie Ladenburg
 

798-7590

Mark Williams

Councilmember Assistant - District 5
Assistant to Rick Talbert

798-6653



Alice McDaniel

Councilmember Assistant - District 6
Assistant to Doug Richardson, Chair

798-3308

 

John Jolibois

Councilmember Assistant - District 7
Assistant to Derek Young

798-6654  

Council Administration

Name

Responsibility

Phone

Email

Susan Long

Council Administrator
Counsel to the Council, supervises Research and Legal staff, Code Revisor

798-6068



Ric Fritz

Council Office Manager
Supervises Administration and Operations staff, COOP Coordinator, Records manager, 

798-6253




Research and Legal Staff

Name

Responsibility

Phone

Email

Paul Bocchi

Sr. Budget Analyst
Financial and fiscal issues, bonds, fees, surplus property, annual budget

798-7304



Jeff Cox

Deputy Legal Counsel/Public Records Officer
Legal support, telecommunications, current use assessment, water/sewer/stormwater utilities

798-7579



Mike Kruger

Sr. Legislative Analyst
Land use/zoning, parks, shorelines, agriculture, conservation futures

798-6067



Thomas Swanson Legislative Analyst
Public safety, criminal justice, human services, emergency management, animal control 
798-3631   

Hugh Taylor

Sr. Legislative Analyst
Transportation, capital facilities, environment, critical areas, building code, land use, sewer

798-3665




Bill Vetter



Sr. Legislative Analyst

Performance Audit
* Administrative oversight only.

 
798-2330
 
 


Administration and Operations Staff

Name

Responsibility

Phone

Email

Denise Johnson

Clerk of the Council
Official Clerk for the Council, Processes all legislation & official transmittals

798-6065



Linda Medley

Legal Clerk (Admin 3)
Supports legal & research staff, Performance Audit Clerk, Code Clerk

798-3647

 


Kate Kennedy


Senior Committee Clerk (Admin 3)

Economic and Infrastructure Development Clerk, Flood Control Zone District Clerk, Budget Committee of the Whole Clerk, Records management


798-7798
 
 

Patty Face

Deputy Clerk (Admin 2)
Supports Clerk of the Council, Rules Committee Clerk

798-2687



Jenifer Schultz

Committee Clerk (Admin 2)
Community Development Clerk, Public Safety and Human Services Clerk

798-6696



Vacant

Committee Clerk (Admin 2)
Committee clerk

798-6695

Priscilla Martinez-Mejia

Operations Clerk
Provides technology support, purchasing, facilities management, supplies

798-4268

Diana Hankins

Clerk 1
Records specialist, Receptionist/Front Desk Clerk

798-7778